Katalog marki Pioneer jest pokaźny nie tylko w obszarze klasycznego stereo, ale również urządzeń do kina domowego. Zarówno wśród amplitunerów, jak i odtwarzaczy Blu-ray wybór jest spory i to w szerokim przedziale cenowym, co świadczy o bardzo starannym przygotowaniu oferty. Każdy może więc skompletować system na własną kieszeń. Bazując na komponentach Pioneera stworzonych z myślą o jak największej funkcjonalności, ale i najwyższej jakości dźwięku i obrazu, można stworzyć bezkompromisowy system wielokanałowy, mogący sprostać najbardziej wymagającym użytkownikom.
Pioneer na obecną chwilę może pochwalić się pięcioma różnymi modelami odtwarzaczy Blu-ray, ale to właśnie model UDP-LX800 dzierży miano konstrukcji flagowej oferującej najwyższej jakości obraz i brzmienie. Odtwarzacz ten przygotowano nie tylko z myślą o krążkach Blu-ray (w tym o rozdzielczości 4K), ale również do współpracy z wieloma formatami audio tj. SACD czy DVD-Audio, DSD, FLAC, WAV. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że model UDP-LX800 można również potraktować jako pełnowartościowy odtwarzacz CD oferujący wysoką jakość dźwięku – dwukanałowa sekcja audio w jaką wyposażono testowany odtwarzacz jest imponująca i mocno rozbudowana, niczym w zaawansowanych konstrukcyjnie, wyspecjalizowanych odtwarzaczach CD.
Eliminacja drgań i wysokiej klasy podzespoły
Model UDP-LX800 należy do jednych z najbardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji jakie Pioneer kiedykolwiek wypuścił na rynek. Naturalnie wpływ na to ma nie tylko zajmowana w katalogu pozycja, ale przede wszystkim wielka staranność począwszy od projektu poprzez jakość wykonania.
Obudowę wykonano pod dyktando bardzo rygorystycznych norm dotyczących wibracji. Spodnią platformę nośną zbudowano z dwóch warstw płyt stalowych – do głównego Chassis wykonanego ze stali o grubości 1,6mm, dołożono od spodu dodatkową stalową, ciężką płytę o grubości 3mm. Tak przygotowana masywna platforma nośna jest doskonałym elementem tłumiącym wibracje, zapewniając jednocześnie wysoki komfort pracy poszczególnych elektronicznych obwodów.
Front wykonano z aluminiowej, precyzyjnie obrabianej płyty. Również z aluminium wykonano panele ozdobne, które znalazły się po bokach obudowy. Górną pokrywę montuje się wsuwając ją w dwa specjalne wzdłużne elementy usztywniające, co ma zapobiegać przenoszeniu wibracji. Zresztą w zakresie tłumienia drgań dołożono wszelkich starań, nie tylko w przypadku samej obudowy, ale również poszczególnych elementów znajdujących się wewnątrz odtwarzacza. Napęd Blu-ray zamknięto w specjalnie przygotowanej obudowie wyposażonej w górną pokrywę z przetłoczeniami w kształcie plastrów miodu, co ma skutecznie eliminować wszelkie wibracje już w zarodku.
Pioneer bardzo dobrze odtwarza też dźwięk, prezentując poziom zbliżony do najlepszych odtwarzaczy CD z podobnego pułapu cenowego.
Podobnie postąpiono z puszkami ekranującymi transformator dla sekcji analogowej i drugi nieco mniejszy dla sekcji cyfrowej. Obydwie puszki pokryto specjalna farbą antywibracyjną, a do tego na górnych ściankach pojawiły się przetłoczenia w kształcie litery "f" eliminujące ewentualne drgania wytwarzane przez transformatory. Dodatkowo od wewnętrznej strony wspomniane puszki transformatorów wyposażono w dodatkową miedzianą powłokę poprawiającą ekranowanie przed polem magnetycznym wytwarzanym przez znajdujące się wewnątrz trafa.
Wnętrze podzielono na trzy główne bloki – zasilający, przetwarzania cyfrowego wraz z napędem optycznym, a także ze sporą płytką dla dwukanałowego audio. Elementem świadczącym o tym, że UDP-LX800 można wykorzystać jako pełnowartościowy odtwarzacz CD/SACD jest właśnie płytka drukowana z obwodami audio. W jej obszarze zastosowano dwa zaawansowane przetworniki cyfrowo-analogowe ESS SABRE PRO (ES9026PRO), każdy dla jednego kanału, a także wzmacniacze operacyjne BB OPA2604, zarówno w układzie konwersji prądowo-napięciowej, jak i na wyjściu sygnału. Jako hermetyczne przekaźniki zastosowano bardzo dobre jednostki dostarczone przez firmę Takamisawa.
Każdy z kanałów otrzymuje prąd ze stabilizowanych niezależnych sekcji zasilających, opartych na wysokiej klasy komponentach w tym dostosowanymi do potrzeb toru audio, kondensatorach filtrujących o sporej pojemności. Uwagę zwracają również dwie miedziane szyny masowe oddzielające od siebie obwody audio dla kanału lewego i prawego, zarówno w domenie cyfrowej, jak i analogowej, mające za zadanie usztywnić płytkę drukowaną i wyraźnie oddzielić obydwie sekcje.
Te są symetryczne i przede wszystkim doskonale zbalansowane względem wartości i tolerancji poszczególnych elementów biernych, co jest w zasadzie normą w przypadku drogich i zaawansowanych konstrukcyjnie odtwarzaczy CD. Uwagę zwraca również główna płytka drukowana z niemal całą sekcją cyfrową, obsługującą gniazda audio i wideo. Jest to starannie przygotowana wielowarstwowa płytka z elementami montowanymi po obydwu stronach w celu maksymalnego skrócenia drogi sygnału. Ponadto jest ona dodatkowo zaekranowana perforowaną puszką pokryta farbą antywibracyjną.
Z punktu widzenia użytkowania, nowy UDP-LX800 jest z pewnością przyjaznym urządzeniem – pilot jest dobrze zorganizowany, a menu ekranowe ma logicznie pogrupowane opcje. Ten niemal idealny obraz zaburza tylko dosyć uboga grafika menu oraz jego czytelność ze względu na niewystarczającą wielkość liter.
Szczególną uwagę zwraca również praca napędu Blu-ray – jest on bardzo cichy, praktycznie niesłyszalny, zresztą tak samo pracuje szuflada napędu, działając bezszelestnie, co tylko podkreśla hi-endowy rodowód tego urządzenia.
Perfekcyjny obraz i dźwięk
Pioneer UDP-LX800 doskonale radzi sobie współpracując zarówno z TV LCD Ful HD, jak i LCD 4K. W rozdzielczości Full HD obraz cechuje się znakomicie oddanymi barwami – kolory są nasycone, żywe, ale nie przesadnie przejaskrawione, a czerń głęboka i to przy standardowych ustawieniach. Największe wrażenie robi jednak szczegółowość obrazu, nie tylko w rozdzielczości 1080p, ale przede wszystkim w 4K . Obraz z filmów lub koncertów, cechował się perfekcyjnie pokazywanymi, nawet najmniejszymi, detalami. Taki film jak "Szeregowiec Ryan" wydany na krążku Blu-ray 4K Ultra HD a odtwarzany za pośrednictwem UDP-LX800 może robić na widzach szczególne wrażenie, nie tylko za sprawą naturalnie oddanych kolorów, ale przede wszystkim zachwyca szczegółowością oraz motoryką ruchów przy zachowaniu ich płynności.
Jeśli zaś chodzi o dźwięk, to widać wyraźnie, że Pioneerowi chodziło o stworzenie uniwersalnego wzmacniacza akceptującego oprócz CD także trochę już zapomniany format SACD. I nie mam wątpliwości, że to się tej znanej japońskiej firmie udało, bo brzmienie zarówno z krążków CD, jak i SACD urzeka nie tylko spektakularną przestrzenią, ale przede wszystkim wyrafinowaną barwą i bardzo dobrą kontrolą w pełnym paśmie. Oczywiście jeśli UDP-LX800 porównamy z wyspecjalizowanym odtwarzaczem CD/SACD i do tego jeszcze z lampowymi stopniami wyjściowymi (w tej roli zastosowałem model CD-10 w wersji Signature austriackiej marki Ayon), to na tym polu Pioneer nieznacznie ustępuje, ale nie zapominajmy, że UDP-LX800 jest przede wszystkim odtwarzaczem Blu-ray, co nie stanęło na przeszkodzie, żeby stworzyć urządzenie mogące zaspokoić wymagających miłośników dwukanałowego brzmienia.
Pioneer bardzo dobrze odtwarza dźwięk, prezentując poziom zbliżony do najlepszych odtwarzaczy CD z podobnego pułapu cenowego. Analiza konstrukcji toru analogowego potwierdza, że mamy do czynienia z zaawansowanym odtwarzaczem, mającym oferować również wysoką jakość dźwięku w konfiguracji stereofonicznej. Odsłuch muzyki w formacie DSD pokazuje jak dużą przewagę ma ten format nad tradycyjnym CD. Jednak największe wrażenie zrobił na mnie odsłuch muzyki z koncertów odtwarzanych z płyt Blu-ray, a także dźwięku zapisanego na hybrydowym krążku SACD w formacie wielokanałowym.
Słuchając koncertu "Tango 3.0 Live" zespołu Gotan Project brzmienie gitar akustycznych, skrzypiec i fortepianu oddane zostało w pełnej skali dynamicznej i z piękną naturalną barwą poszczególnych instrumentów, co powodowało wrażenie odbioru muzyki niczym podczas koncertu. Z kolei zespół Depeche Mode odtwarzany wielokanałowo z krążków SACD (wydania starszych albumów) brzmiał klarownie i przestrzennie z bardzo dobrą lokalizacją poszczególnych źródeł pozornych.
Szczególnie dobrze zaprezentował się album "Delta Machine" z krążka Blu-ray w formacie DTS-HD Master Audio. W utworze "Angel" wszystkie źródła pozorne były pokazane wręcz z laboratoryjną dokładnością jeśli chodzi o ich wielkość i rozmieszczenie na scenie. Ale moją uwagę zwrócił jeszcze sposób w jaki Pioneer odtwarzał zakres wysokich tonów. Robił to z ponadprzeciętną precyzją, ale z uwzględnieniem wszelkich zjawisk w skali mikro, potęgując tym samym wrażenie fizyczności detali pojawiających się w wielokanałowej panoramie.
Warto wiedzieć
W odtwarzaczu Pioneer UDP-LX800, tak jak we wcześniejszych modelach, zastosowano gniazdo Zero Signal terminal – jest to autorskie rozwiązanie Pioneera polegające na połączeniu odtwarzacza z amplitunerem poprzez wolne gniazdo RCA. Wyrównuje się w ten sposób poziom GND między obydwoma urządzeniami i eliminuje różnice potencjałów. Przekłada się to bezpośrednio na wyższą jakość reprodukowanego dźwięku i obrazu. Przeprowadzone próby pokazały, że ten system działa, ale nie na tak dużą skalę, przynajmniej w kwestii jakości obraz. Po połączeniu odtwarzacza UDP-LX800 z amplitunerem Marantz SR7013, zauważyłem nieznaczną poprawę w reprodukcji płynności obrazu - wrażenia te były jednak na granicy percepcji.
Ale jeśli chodzi o dźwięk wielokanałowy oraz dwukanałowy, to różnicę było słychać w zakresie wysokich tonów – gdzie po zastosowaniu połączenia między obydwoma urządzeniami poprzez złącze Zero Signal terminal, góra pasma stała się jeszcze bardziej uspokojona, jakby pozbawiona szumu, bardziej transparentna, a przestrzeń była stabilniej zarysowana z nieco lepszą gradacją głębi. Szczególnie dobrze było to słychać podczas odtwarzania albumu "Libera Me" wydanego na krążku SACD, zawierającego mnóstwo detali i mikrodźwięków, bardzo precyzyjnie rozmieszczonych w przestrzeni.
Podsumowanie
Flagowy odtwarzacz Pioneer UDP-LX800 jest obecnie jednym z najlepszych tego typu odtwarzaczy na rynku. W swoim przedziale cenowym wyróżnia się dopracowaną konstrukcją, szczególnie dwukanałowego toru analogowego (posiada również wyjścia XLR), ale i zdolnością do precyzyjnego odtwarzania każdego formatu oferującego wysoką jakość dźwięku.
Obraz jest tak przekonujący, że podczas projekcji filmów w 4K Ultra HD łatwo można się zatracić. Ten odtwarzacz zapewnia moc fantastycznych przeżyć zarówno miłośnikom kina domowego, jak również melomanom.