Osobną kategorią urządzeń japońskiego producenta specjalizującego się w odtwarzaczach sieciowych są zewnętrzne zegary taktujące. Urządzenia te mają istotny wpływ na ostateczną jakość dźwięku. Dla przykładu, przy produkcji i strojeniu instrumentów muzycznych stosuje się stroiki stroboskopowe, których dokładność wynosi 1/1000 półtonu, czyli interwału między sąsiednim czarnym i białym klawiszem fortepianu. W standardowym cyfrowym sprzęcie audio dokładność zegara jest 10-krotnie większa, dzięki czemu urządzenie dysponuje rozdzielczością pozwalającą wykryć różnice między zjawiskami fazowymi muzycznego tła, a niepożądanymi szumami wygerenowanymi podczas konwersji.
Zazwyczaj generator taktujący jest dostarczany z obwodów syntetyzujących przetwornika C/A, działającego jako filtr eliminujący szumy o częstotliwości innej niż generowana – czyli im lepsza jakość zegara, tym mniej sztucznie wygenerowanego szumu. Jako że szumy o częstotliwości bardzo zbliżonej generowanej nie mogą być usunięte przez filtr, po przejściu przez przetwornik przyjmują postać jittera. Dlatego właśnie najlepszą metodą eliminacji tych szumów jest wykorzystanie zegara o odpowiedniej jakości.
Oscylatory taktujące Sforzato PMC-05EX i PMC-07EX zapewniają sygnał o znikomym poziomie tzw. faz sąsiednich, zapewniając cyfrowym urządzeniom audio najwyższej klasy sygnał oscylatora 10 MHz. Obydwa urządzenia wyglądają identycznie i są wyposażone w taki sam transformator zasilający, a różnica między nimi tkwi w oscylatorze typu OCXO: w PMC-05EX poziom szumów dla 1 Hz wynosi -123 dB, a w PMC-07EX -105 dB. Ceny oscylatorów wynoszą odpowiednio: 29.900 i 64.900 złotych.
Warto wspomnieć, że układy logiczne i funkcje urządzeń Sforzato są sterowane wewnętrznym mikrokomputerem, który aktualizuje się na bieżąco, zapewniając użytkownikowi bieżący dostęp do najnowszych wersji oprogramowania. Wszystkie modele zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Japonii.
Źródło: informacja prasowa Nautilus Dystrybucja