Patentów na słuchawki bezprzewodowe jest przynajmniej kilka. Ostatnio coraz więcej modeli dokanałowych jest "prawdziwie bezprzewodowa" – dostajemy osobno słuchawkę lewą i prawą, bez kabla, a ładujemy je za pomocą specjalnego etui. Pojawiają się też inne ciekawe rozwiązania, np. z pałąkiem zakładanym na szyję. Na taką konstrukcję zdecydował się Denon, wprowadzając do sprzedaży "dokanałówki" AH-C820W.
Budowa
Denon AH-C820W jest bezprzewodową wersją modelu AH-C820, wykorzystującego opatentowane przez producenta rozwiązanie o nazwie Dual Air Compression. Na czym ono polega? W każdej słuchawce pracują po dwa umieszczone przeciwsobnie przetworniki dynamiczne o średnicy 11,5mm. Uzyskano w ten sposób odpowiedni przepływ powietrza, duże ciśnienie akustyczne i głęboki bas. Częścią tej koncepcji jest także oddzielne okablowanie każdego drivera. Obudowy przetworników w wersji bezprzewodowej wyglądają identycznie jak w przypadku wariantu przewodowego – są to walce z cynku i żywicy, z doklejonymi, lekko wyoblonymi podstawami i maleńkimi portami o nazwie Denon Acoustic Optimiser.
Zastosowano ten sam rodzaj kabla. Nowością jest za to lekki pałąk o ergonomicznym kształcie, wykonany z trzech rodzajów tworzywa, który pełni funkcje "łącznika" obu słuchawek, pilota (wbudowano weń kilka przycisków do obsługi podstawowych funkcji odtwarzacza i rozmów telefonicznych, a także mikrofony i diody-wskaźniki) oraz obudowy baterii (w zakończeniu pałąka z lewej strony pod zaślepką ukryto gniazdo micro-USB, które służy do ładowania akumulatora, jak również słuchania muzyki z komputera; pełne naładowanie w pełni rozładowanego akumulatora zajmuje ok. dwóch godzin). Ponadto na końcach obudowy pałąka umieszczono magnesy, które pozwalają "przypiąć" nieużywane słuchawki do specjalnych wgłębień, co zapobiega plątaniu się kabli.
Z ciekawszych funkcji warto zwrócić uwagę na funkcję wibracji – po wykonaniu niektórych czynności pałąk wibruje jako alert (można to bardzo łatwo wyłączyć) oraz komunikaty głosowe, dzięki którym można np. sprawdzić poziom naładowania akumulatora (język komunikatów można ustawić samodzielnie, domyślnie ustawiony jest angielski, brak j. polskiego).
Niskie tony są obfite, głębokie i masywne, a soprany wycofane, co rzutuje na przyciemnione barwy i całkiem niezłą przestrzeń, zwłaszcza jej głębię.
Dopełnienie modelu AH-C820W stanowi aplikacja Denona, która pozwala m.in. na słuchanie radia internetowego TuneIn oraz skorzystanie z wbudowanego equalizera.
Jakość brzmienia
Brzmienie AH-C820W jest specyficzne i pewnie nie każdemu przypadnie do gustu. Basowe zabarwienie jest tak wyraźne, że bez przesady można mówić o dominacji tego zakresu. Niskie tony są obfite, głębokie i masywne, a soprany wycofane, co rzutuje na przyciemnione barwy i całkiem niezłą przestrzeń, zwłaszcza jej głębię.
Szybkość i konturowość basu jest średnia, w przekazie dominuje fundament, masa, zejście. Do niskich składowych całkiem nieźle pasuje też określenie "mrukliwe" – w nagraniach, w których nie brakuje najniższych dźwięków, przekaz ma sporo masy, ale jest też wyraźnie miękki; lepiej wypadają akcenty dynamiczne osadzone w wyższych rejestrach tego zakresu. Słuchawki nie są przy tym nadzwyczajnie dynamiczne, aczkolwiek zapewniają całkiem czytelną rytmikę i selektywność dźwięku.
Zgaszenie wyższej średnicy i góry jest bezsprzeczne, w związku z czym wyższa struktura harmoniczna poszczególnych instrumentów jest poza zasięgiem AH-C820W, a tzw. analityczność to dla tego modelu terra incognita. Ale od czego mamy programowe equalizery? Pewnie nie uda się wyłowić najdrobniejszych transjentów i mikroszumów, ale warto podbić górne pasmo albo przy pomocy któregoś z gotowych presetów (są częścią wspomnianej aplikacji), albo – ta opcja jest zdecydowanie lepsza – ufając własnym uszom.
Podsumowanie
Odważna koncepcja opierająca się na obfitym zabarwieniu, wyeksponowaniu niskich tonów. Brak neutralności nie musi być wadą pod warunkiem, że albo się takie brzmienie lubi, albo nie boi się jego programowych poprawiaczy.