Accuphase E-470 jest następcą "E-460-ki" i przejmuje pałeczkę flagowej integry w grupie wzmacniaczy z końcówkami mocy pracującymi w klasie AB. Wśród jego technicznych zalet należy wymienić przede wszystkim ultraniskie zniekształcenia oraz bardzo wysoki współczynnik tłumienia. Rozwiązania, dzięki którym to osiągnięto, zostały zaczerpnięte wprost z modeli przygotowanych na 40-lecie firmy: przedwzmacniacza C-3800 oraz monobloków A-200. W modelu E-470 postawiono na ewolucyjną poprawę parametrów niż na rewolucję konstrukcyjną. Inżynierowie Accuphase'a, pozostając w duchu japońskiej filozofii, wyszli z założenia, że lepiej udoskonalić już istniejące, sprawdzone rozwiązania niż zmieniać je na lepsze, zaczynając od nowa.
Wprawdzie moc wyjściowa urządzenia wciąż wynosi 180W przy obciążeniu 8 ohm, jednak E-470 ma znacząco poprawiony tzw. headroom. Jest on w stanie oddać przy sygnale muzycznym (czyli w szczycie) 200W dla 8 ohm i 290W dla 4 ohm.
Istotną zmianą jest obniżenie poziomu szumów. Choć już w poprzednim modelu był on bardzo niski, na wyjściu E-470 można zmierzyć 34 mV szumów własnych, co oznacza zmniejszenie ich aż o 68% (-4dB) w stosunku do poprzednika. Tak wybitne parametry osiągnięto przez połączenie równolegle dwóch (zamiast jednego) konwerterów V-I w układzie regulacji siły głosu AAVA. Pozwoliło to obniżyć szumy własne tej sekcji o 2,5dB.
Kolejną zmianą jest zastosowanie bardziej wyrafinowanego układu sprzężenia zwrotnego w sekcji wzmacniacza mocy. W E-470 pracuje układ sprzężenia zwrotnego o ultraniskiej impedancji. Rozwiązanie to w porównaniu z E-460 obniżyło szumy o kolejne 1,5dB, poprawiło także współczynnik tłumienia wejścia - wynosi on 500. Wartość 500 jest gwarantowana dla każdego egzemplarza, a w praktyce wynosi ona jeszcze więcej, bo ok. 700.
W obniżeniu impedancji wyjściowej - oprócz zmiany sprzężenia zwrotnego - pomogła również technika o nazwie "Remote-Sensing", gdzie sygnał zwrotny jest pobierany możliwie blisko zacisków głośnikowych. W E-470 zastosowano zbalansowany układ tego typu, co znacząco poprawiło jego działanie. Technika ta poprawiła również zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne.
W E-470 zastosowano przełączniki półprzewodnikowe MOSFET w miejsce przekaźników mechanicznych. Zdecydowano się na tę zmianę dlatego, że kontakt, jaki zapewnia taki przełącznik, jest znacznie pewniejszy, lepiej zachowuje się wraz z upływem czasu, a rezystancja przejścia (kontaktów) jest niższa. Pod kątem zmniejszenia rezystancji dobrano również komponenty, w tym duże, solidne gniazda głośnikowe oraz niskorezystancyjne cewki na wyjściach. Na płytkach drukowanych naniesiono natomiast odpowiednio grubsze ścieżki.
Accuphase E-470 akceptuje płytkę przetwornika cyfrowo-analogowego DAC-40, a na jego wyświetlaczu można odczytać częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego. Są tu też do dyspozycji wejścia do końcówki mocy i wyjścia z przedwzmacniacza w obydwu formach - niezbalansowanej RCA oraz zbalansowanej XLR. Urządzenie będzie dostępne od stycznia 2015 roku, a jego przewidywana cena to 33.900 zł
INFO www.accuphase.pl
hi-fi
Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-470
Japoński producent Accuphase wprowadza na rynek swój nowy wzmacniacz model E-470