Technics SL1200G to ikona wśród gramofonów i pierwszy wybór całych pokoleń fanów płyt winylowych. Choć ceniony jest przede wszystkim za jakość dźwięku, słynie również z elastyczności i niezawodności. Nowe wcielenia tego legendarnego gramofonu, SL1200GR (srebrny) i SL1210GR (czarny), będą dostępne w sprzedaży od maja 2017 roku. Zgodnie z oczekiwaniami dotychczasowych klientów firmy Technics modele SL1200GR i SL1210GR oferują bezkompromisową jakość dźwięku. Jednocześnie te premierowe produkty posiadają cechy, które sprawiły, że ich legendarny poprzednik stał się tak popularny wśród DJów: trwałość, odporność na uderzenia, niezawodny bezpośredni napęd i regulowana prędkość obrotu. Najnowsze modele są również wykonane z nowych materiałów i mają zupełnie nową stylistykę. "Gramofony SL1200GR i SL1210GR łączą zalety dwóch klas produktów" – mówi Michiko Ogawa, Dyrektor spółki Technics należącej do grupy Panasonic. "Mamy pewność, że oba modele spełnią oczekiwania fanów marki Technics na całym świecie. Naszym celem jest poszerzenie oferty produktów z górnej półki zarówno dla entuzjastów audio, jak i profesjonalnych DJów".
Połączenie tradycyjnej techniki analogowej z wiodącymi technologiami cyfrowymi
Wprowadzony na rynek w 2016 roku model SL1200G łączył tradycyjną technologię analogową firmy Technics z zaawansowaną technologią cyfrową. Jego znakomite parametry dosłownie wstrząsnęły rynkiem hifi i na nowo zdefiniowały standard referencyjny dla gramofonów z bezpośrednim silnikowym napędem talerza.Z myślą o stworzeniu modeli SL1200GR i SL1210GR na nowo opracowano części wchodzące w skład gramofonu SL-1200G. Są to: bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego i precyzyjna technologia sterowania silnikiem, talerz o dużej sztywności i niezwykle czułe ramię gramofonu. To gwarantuje, że entuzjaści audio korzystający z SL1200GR/SL1210GR mogą się cieszyć muzyką z bogatym, pełnym dźwiękiem płyt analogowych.
Bezrdzeniowy silnik bezpośredniego napędu talerza osiągający stabilne obroty
W odróżnieniu od gramofonów z paskowym napędem talerza układy z napędem bezpośrednim zapewniają obroty silnika przy niskiej prędkości i wprost napędzają talerz. Ta koncepcja ma szereg zalet, takich jak niemal całkowity brak pogorszenia stosunku sygnału do szumu powodowanego drganiami silnika i mechanizmami hamowania oraz wysoką niezawodność i trwałość, gdyż rozwiązanie to nie wymaga wymiany części.W 2016 roku Technics opracował z myślą o modelu SL1200G bezrdzeniowy płaski silnik napędu bezpośredniego z podwójnym wirnikiem, w którym magnesy silnika umieszczono po obu stronach. Eliminowało to nieregularność obrotów silnika zwaną "zębatkowaniem", będącą problemem spotykanym w gramofonach z napędem bezpośrednim. W modelach SL1200GR/SL1210GR wyeliminowano tę przypadłość poprzez zastosowanie opracowanego na nowo jednowirnikowego, płaskiego bezrdzeniowego silnika napędu talerza.
Zastosowany w modelach SL1200GR/SL1210GR układ sterowania obrotami kontroluje i koryguje precyzję silnika i wykorzystuje najnowszą technologię sterowania nim używaną w napędach Bluray. Jest to takie samo rozwiązanie jakie zastosowano w modelu SL1200G. Ponadto dopracowano obwody elektryczne w celu zagwarantowania odpowiednich parametrów nowo opracowanego silnika gramofonów SL1200GR/SL1210GR.
Talerz gramofonu – w pogoni za sztywnością i charakterystyką wytłumiania wibracji
Dzięki zastosowaniu konstrukcji dwuwarstwowej z wytłumiającą gumą zastosowaną na całej tylnej powierzchni odlewu aluminiowego talerz osiąga wysoką sztywność i charakterystykę wytłumiania wibracji. Eliminuje to niepożądany rezonans, który w innych przypadkach jest przekazywany na płytę – poprawia to wyrazistość dźwięku.W celu zwiększenia masy biernej i zminimalizowania wibracji przeprowadzono symulację, aby określić kształt odlanej aluminiowej części talerza. Ważący 2,5 kg (wliczając matę gumową) talerz modelu SL1200GR/SL1210GR jest o 0,8 kg cięższy niż w poprzedniku – SL1200MK5. Również na tylnej powierzchni talerza zastosowano rozwiązania wzmacniające jego sztywność. Zwiększenie powierzchni kontaktu z wytłumiającą gumą pozwala na osiągnięcie charakterystyki wytłumiania ponad dwa razy lepszej niż ww wspomnianym modelu SL1200MK5.
Ramię osiągające wysoką czułość w ruchu początkowym
Ramię gramofonu śledzi obroty płyty i umożliwia jej odczyt z wysoką precyzją. Wykonano je z aluminiowej rurki wygiętej w kształcie litery S charakteryzującej się znakomitą lekkością i sztywnościąPrzy konstrukcji z zawieszeniem kardanowym część łożyskowa ramienia gramofonów SL1200GR/SL1210GR zawiera obudowę obrobioną w procesie cięcia, w której zastosowano łożyska o wysokiej precyzji, takie jak w modelu SL1200G. Czułość przy ruchu początkowym wynosząca 5 mg i mniej została osiągnięta dzięki ręcznemu montażowi i regulacjom dokonywanym przez wykwalifikowanych japońskich rzemieślników. Umożliwia to dokładne śledzenie rowków wytłoczonych w płycie.
Pozłacane gniazda Phono umieszczono pod ramieniem, co pozwala na korzystanie z szerokiego asortymentu kabli. Użycie metalowej, ekranującej konstrukcji wewnątrz obudowy zmniejsza wpływ zewnętrznych zakłóceń.
Obudowa o wysokiej sztywności i silnie wytłumiające izolatory silikonowe zapewniają piękny dźwięk i izolację od drgań
Dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej konstrukcji korpusu z trwale połączoną konstrukcją BMC i chassis w postaci aluminiowego odlewu producent uzyskał wysoką sztywność.W izolatorach wspierających obudowy gramofonów SL1200GR/SL1210GR zastosowano specjalną gumę silikonową, która gwarantuje skuteczne tłumienie oraz trwałość. Drgania w płaszczyźnie poziomej są pochłaniane przez wzmocnienia wykonane z cylindrycznych rurek z polimerów mikrokomórkowych. Rozwiązanie to zostało zapożyczone z modelu SL1200G i poddane niewielkim modyfikacjom.
Specyfikacja Technics SL1200GR/SL1210GR
Technologia stabilności obrotów- Bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego
- Sterownik silnika o dużej precyzji
Konstrukcja odporna na drgania
- Silnie wytłumiający talerz gramofonu
- Sztywna konstrukcja obudowy
- Izolator z gumy silikonowej
Wysokiej jakości części
- Ramię gramofonowe o wysokiej czułości
- Pozłacane gniazda odłączalnych kabli
Część gramofonowa
- Typ: gramofon obsługiwany ręcznie z bezpośrednim napędem talerza
- Prędkości obrotowe: 33 1/3, 45, 78 obr./min
- Zakres regulacji: ±8%, ±16%
- Początkowy moment obrotowy: 2,2 kgcm (1,91 lbin)
- Charakterystyka narastania prędkości: 0,7 s. od zatrzymania do 33 1/3 obr./min
- Drżenie i kołysanie: 0,025% W.R.M.S.
- Rumble: 78 dB (wartość ważona wg IEC 98A)
- Talerz gramofonu: odlew aluminiowy
- Średnica: 332 mm (13-5/64")
- Masa: ok. 2,5 kg (5,5 lb) (z uwzględnieniem maty gumowej)
Ramię
- Typ: uniwersalne, z wyważeniem statycznym
- Długość skuteczna: 230 mm (9-1/16")
- Przewieszenie: 15 mm (19/32")
- Błąd kąta śledzenia: W granicach 2° 32' (na zewnętrznym rowku płyty 30 cm / 12")
- W granicach 0° 32' (na wewnętrznym rowku płyty 30 cm / 12")
- Kąt offsetu: 22°
- Zakres regulacji wysokości ramienia: 0–6 mm
- Zakres regulacji nacisku igły: 0–4 g (odczyt bezpośredni)
- Masa uchwytu do wkładki: ok. 7,6 g
- Możliwy do zastosowania zakres ciężarów wkładki: [bez dodatkowego obciążnika ramienia] 5,6–12,0 g (14,3–20,7 g z uchwytem wkładki) [z dodatkowym obciążnikiem ramienia] 10,0–16,4 g (18,7–25,1 g (w tym uchwyt wkładki))
- Wymiar montażu wkładki: rozstaw JIS 12,7 mm
- Gniazdo przewodów uchwytu wkładki: φ 1,2 mm, złącze z 4 stykami
Gniazda Wyjście audio: PHONO (Pin Jack) x 1, GNIAZDO UZIEMIENIA x 1
Ogólne
- Zasilanie: 230 V AC, 50 Hz
- Zużycie energii: 11 W (ok. 0,2 W w trybie czuwania)
- Wymiary (SxWxG): 453x173x372 mm
- Masa: ok. 11,2 kg
INFO www.panasonic.pl