Atlas Cables szczególną uwagę przykłada do szybkości propagacji fal audio w przewodach, zwracając uwagę na znaczące różnice między kablami od różnych producentów (Velocity of Propagation). Czynnikiem decydującym o różnicach jest pojemność elektryczna, zaś prace badawcze Atlasa zmierzają w kierunku jej konsekwentnego obniżania, głównie za pomocą dielektryków nowej generacji. np. mikroporowej pianki PTFE w ramach technologii HighV.
Kolejnym autorskim rozwiązaniem firmy są wtyki i sposoby ich łączenia z przewodnikiem. Firma opracowała własne metody zimnego lutowania i zaciskania wtyków bez używania spoiwa. Co więcej, Atlas Cables jest jedynym producentem, który dopasowuje impedancyjnie wtyki z przewodnikiem.
Na szczycie firmowych rozwiązań znajdziemy Grun, czyli system uziemiający linię transmisyjną sygnału audio. Jest on stosowany w rozmaitych wersjach zarówno w kablach sygnałowych jak głośnikowych.
Atlas słynie przede wszystkim z hiendowych linii Mavros i Asimi, które stanowią poligon doświadczalny we wdrażaniu oryginalnych koncepcji szkockich inżynierów. Wybrane rozwiązania trafiają do niższych linii, Hyper i Equator, co poskutkowało licznymi nagrodami prasy, między innymi 5-gwiazdkowymi wyróżnieniami od What Hi-Fi (dla serii Equator cztery razy z rzędu), a także Hi-Fi Plus, HiFi World, Hi-Fi Choice i wielu innych.
Dlatego Atlas jest jednym z nielicznych producentów audiofilskich kabli, który podaje wszystkie parametry elektryczne swoich kabli gdyż ich jakość faktycznie rośnie wraz z ceną i jest to jakość obiektywnie mierzalna.
Aktualna oferta Atlasa w Polsce to następujące linie:
- Asimi: głośnikowe, intekonekty
- Mavros: głośnikowe, intekonekty, USB, RJ45
- Ascent: głośnikowe, intekonekty
- Hyper DD: interkonekty
- Hyper: głośnikowe, intekonekty, RJ45, HDMI
- Equator: głośnikowe, intekonekty, RJ45
- Element: interkonekty, USB, HDMI
- Zeno: słuchawkowe
- Metik: interkonekty mini jack
- Eos Superior: zasilające
- Eos DD: zasilające
- Eos 4DD: zasilające
Źródło: informacja prasowa Rafko Dystrybucja