Soundbary Dolby Atmos? Zapewne ta informacja może zdziwić nawet osoby dość dobrze zorientowane w tematyce audio-wideo, bo przecież mówimy tu o dźwięku przestrzennym. Okazuje się jednak, że nie ma mowy o żadnej pomyłce. Samsung jest coraz bardziej aktywny w segmencie audio i przygotował innowacyjne urządzenie – soundbar HW-K950 – które z pewnością zapoczątkuje nowy etap w rozwoju soundbarów wzbogacając ich możliwości o standard Dolby Atmos.
W 2012 roku wraz z premierą filmu Merida Waleczna zrealizowanego przez Pixara w kinach zadebiutował dźwięk Dolby Atmos. Technologia ta wymaga odpowiednich działań na każdym etapie. Udźwiękowienie filmu musi już powstać z założeniem, że będzie to dźwięk Dolby Atmos, w sumie może zostać nagranych 128 niezależnych ścieżek dźwiękowych. Kina również muszą być odpowiednio przygotowane, a konkretnie, musi być zwiększona ilość głośników, aż do 64. Pierwszym kinem wyposażonym w tę technologię było słynne Dolby Theatre w Holwood. W Polsce na razie działają trzy sale kinowe: w katowickim Multikinie w sali Xtreame, w łódzkim Heliosie w centrum handlowym Sukcesja oraz w Warszawie w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
Po sukcesie Dolby Atmos w kinach i produkcji kilkudziesięciu z dźwiękiem w tym standardzie firma Dolby zdecydowała się przenieść te wrażenia do domowego zacisza. Powstał więc standard Dolby Atmos dla systemów kina domowego. Na szczęście nie wymaga on nowych odtwarzaczy Blu-ray, ale odpowiednich amplitunerów oraz dodatkowych głośników. Standardowa konfiguracja dla Dolby Atmos to 5.1.2, czyli do standardowego 5.1 dodajemy jeszcze dwa głośniki ulokowane na suficie, lub głośniki z odbiciem do sufitu.
Na rynku pojawiło się więc wiele nowych wzmacniaczy, głośników, ale myśl techniczna nie jest ograniczona. We wrześniu 2015 na targach IFA w Berlinie firma Yamaha zaprezentowała soundbar YSP-5600 pozwalaj na projekcje dźwięku w standardzie 7.1.2 przy pomocy wyłącznie frontowej belki grającej oraz subwoofera. Koszt takiego urządzenia to ok. 7.500 złotych.
Samsung, który swój Soundbar z technologią Dolby Atmos zaprezentował na CES 2016 poszedł w trochę innym kierunku oferując dźwięk w systemie 5.1.4. W zestawie HW-K950 oprócz przedniej belki pojawią się jeszcze dwa tylne bezprzewodowe głośniki oraz subwoofer. Mamy więc do czynienia nie tyle, co z typowym soundbarem, a raczej z mini- zestawem kina domowego, w którym zamiast trzech głośników z przodu jest jedna belka grająca. W mierzącym nieco ponad 5cm modelu HW-K950 o smukłym, eleganckim wzornictwie zastosowano trzy głośniki skierowane do przodu i dwa skierowane w górę. Emitowany w ten sposób dźwięk wypełnia całe pomieszczenie, a jego precyzja i kinowa jakość pozwalają usłyszeć subtelne odgłosy dochodzące np. z pod sufitu. Soundbar łączy się bezprzewodowo z głośnikiem niskotonowym i tylnymi głośnikami, umożliwiając prostą konfigurację nagłośnienia w pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskanie przestrzennego dźwięku 3D nie wymaga już stosowania głośników sufitowych. Ciekaw czy inni producenci pójdą w ślady Samsunga, czy zaproponują inne rozwiązania.
Podczas pobytu w Las Vegas w pokoju demonstracyjnym firmy Samsung miałem okazję usłyszeć w działaniu zestaw HW-K950 i muszę przyznać, że efekt był naprawdę świetny. Prawdziwe możliwości tego rozwiązania poznamy jednak, gdy urządzenie trafi w nasze ręce przy okazji testu. Nie będzie to jednak wcześniej niż wiosną tego roku, na kiedy to przewidziana jest sklepowa premiera tego produktu. Wówczas też poznamy jego cenę.
INFO www.samsung.pl
kino domowe
Samsung HW-K950
Podczas CES 2016 Samsung zaprezentował soundbar zapewniający propagację dźwięku przestrzennego w technologii Dolby Atmos