AVR-X1700H jest w tym momencie jedną z najnowocześniejszych jednostek kina domowego w katalogu marki Denon. Mimo niewygórowanej ceny i stosunkowo niewielkiej ilości złączy (w porównaniu z jeszcze droższymi i bardziej zaawansowanymi urządzeniami japońskiego producenta) amplituner ten sprawdzi się nawet w bardziej rozbudowanych instalacjach wielokanałowych.
Kompatybilny z sygnałem wideo o rozdzielczości 8K, połączy się z urządzeniami bezprzewodowymi, wykorzystując moduły Wi-Fi i Bluetooth oraz system HEOS. To zaledwie początek listy jego możliwości, do której należy dopisać także m.in. system automatycznej kalibracji Audyssey MultEQ XT wraz z asystentem ustawień, zgodność z wielokanałowym sygnałem dźwiękowym dekodowanym w najnowszych formatach Dolby Atmos Height Virtualization, DTS Virtual:X oraz Dolby Atmos 5.1.2, a także sterowanie za pośrednictwem komend głosowych w systemach Amazon Alexa i Apple Siri.
Budowa
AVR-X1700H oferuje rozbudowany tor cyfrowy odpowiadający nie tylko za obróbkę sygnałów audio, ale też wideo. W sekcji cyfrowej, zbudowanej rzecz jasna w technologii SMD, znalazły się najnowocześniejsze układy Analog Devices, a także procesor DSP nowej generacji, zdolny obsłużyć niezbędne formaty audio i efekty dźwiękowe. Mimo że ścianka tylna wygląda skromniej niż analogiczne panele wyżej pozycjonowanych amplitunerów Denona, to nie zabrakło na niej niezbędnych wejść i wyjść ułatwiających współpracę z różnorakimi źródłami sygnałów analogowych oraz cyfrowych. W obrębie wyjść ze stopni końcowych znajdziemy siedem par terminali, z których można skorzystać w wielu różnych konfiguracjach typowych dla określonego systemu kolumn – przykładowo AVR-X1700H może pracować w systemie kolumn obsługujących format Dolby Atmos 5.1.2 lub też w klasycznym systemie 5.1 z niezależną drugą strefą w stereo.
Nie najgorzej prezentuje się również sekcja cyfrowa obsługująca sygnały audio-wideo, bazująca na sześciu wejściach HDMI zgodnych ze standardem 8K. W skromnej wyjściowej sekcji sygnałowej znalazły się tylko dwa gniazda subwooferowe, nie ma nawet wyjść dla stopni końcowych obsługujących kolumny w drugiej czy trzeciej strefie, jednak brak większej ilości wyjść z przedwzmacniacza skompensowano za pomocą funkcji HEOS. Przy zastosowaniu głośników aktywnych, np. z nowej linii Denon Home, w całym domu można odtwarzać muzykę w różnych strefach. Z kolei fanów winylu z pewnością ucieszy obecność przedwzmacniacza gramofonowego współpracującego z najpopularniejszymi wkładkami typu MM. W sekcji analogowych wejść stereo są jeszcze dwie pary złączy, a w cyfrowej sekcji wejściowej – dwa optyczne, co w wielu wypadkach powinno okazać się rozwiązaniem wystarczającym.
Amplituner Denona wyposażono w siedmiokanałową końcówkę mocy, do której prąd dostarcza wydajny transformator z rdzeniem EI. Wnętrze podzielono na kilka odseparowanych od siebie sekcji (np. całą sekcję cyfrową, zajmującą się obróbką sygnałów audio i wideo, wydzielono na osobnej płytce drukowanej), co pozwoliło na minimalizację zakłóceń. Uwagę zwracają również duże, magazynujące prąd kondensatory elektrolityczne z logo Denona. Sam układ zasilający podzielono na dwa niezależne tory dla sekcji analogowej i cyfrowej. Tor cyfrowy oraz układy sterowania i logiki otrzymują napięcie z zasilacza impulsowego. Z kolei tor analogowy jest zasilany z oddzielnych niskonapięciowych odczepów wyprowadzonych z głównego transformatora zasilającego.
Jeśli chodzi o obsługę AVR-X1700H, to jest ona wyjątkowo prosta, m.in. dzięki temu, że cały proces podłączania amplitunera jest nadzorowany przez asystenta ustawień, krok po kroku przeprowadzającego użytkownika przez poszczególne etapy konfiguracji. Denon współpracuje również z systemem automatycznej kalibracji Audyssey MultEQ XT potrafiącym sprawnie przeprowadzić niezbędne ustawienia związane z wielkością kolumn oraz ich parametrami i dostosować krzywą korektora częstotliwości w sposób odpowiedni do zastanych warunków akustycznych.
Jakość dźwięku
AVR-X1700H oferuje brzmienie efektowne i dynamiczne, zwłaszcza podczas projekcji filmowych. Z uwagi na pewną (typową dla Denona) manierę brzmienia bardzo dobrze sprawdzi się również z muzyką zrealizowaną wielokanałowo. Jego tendencję do barwnego, plastycznego i nasyconego grania słychać zwłaszcza w nagraniach w formacie DTS-HD Master Audio. Zapisana w ten sposób muzyka Pink Floyd (album "The Endless River") została pokazana w całej krasie, nie tylko pod względem barw – naturalnych i bogatych, równie przekonujących jak w stereo – ale także przestrzeni. Denon nie miał najmniejszych problemów z przekazaniem wielu dźwięków, które z łatwością odrywały się od kolumn, dryfując w najdalsze rejony wielokanałowej panoramy.
Japoński amplituner nadzwyczaj dobrze radzi sobie również z odwzorowaniem dynamiki, prezentując brzmienie efektowne i rytmiczne, pozwalając docenić brzmieniową złożoność wielokanałowego zapisu. W fenomenalnej partii kościelnych organów nagranej przez Richarda Wrighta AVR-X1700H był w stanie zapuścić się bardzo głęboko, w czym pomagały mu dwa aktywne subwoofery.
Przesiadka na płyty Depeche Mode wydane na krążkach SACD oraz DVD w formacie DTS 96/24 pokazała, że Denon równie dobrze radzi sobie ze szczegółowym odtwarzaniem wysokich tonów. Takie utwory, jak "The Landscape Is Changing" z płyty "Construction Time Again" czy też "The Things You Said" z albumu "Music For The Masses" zostały przez odtwarzacz Blu-ray i AVR-X1700H przedstawione w sposób drobiazgowy, z rozdzielczo i selektywnie brzmiącymi wysokimi tonami. Odniosłem również wrażenie, że bez względu na ilość informacji w górnych rejonach częstotliwości Denon był w stanie przekazać pełną gamę dźwięków, imponując precyzją i starannością. Oczywiście są w ofercie marki Denon amplitunery potrafiące jeszcze więcej, np. nie tak dawno testowany hi-endowy model AVC-X8500HA, jednak w swojej cenie AVR-X1700H ma naprawdę sporo do zaoferowania: jest w stanie miło zaskoczyć wysokim poziomem szczegółowości brzmienia, a przede wszystkim jego przestrzennością.
W ścieżkach filmowych amplituner Denona oferuje dźwięk godny prawdziwie rasowych jednostek kinowych – potężny, efektowny i dynamiczny. Naturalnie ze względu na ograniczoną liczbę stopni końcowych nie będzie w stanie obsłużyć najbardziej rozbudowanych instalacji głośnikowych, ale jeśli zestawimy go z podstawowym systemem kolumn w konfiguracji 5.1 i do tego dołożymy górne głośniki obsługujące kanały w Dolby Atmos, to filmy z pewnością zyskają na realizmie i przestrzenności. W "Pierwszym człowieku" zarejestrowanym w Dolby Atmos Denon sprawnie poradził sobie z odtworzeniem startu rakiety Saturn V oraz z efektownymi scenami lotu w kosmos. Nie sprawiał przy tym wrażenia urządzenia wysilającego się – nawet podczas głośnego odtwarzania dźwięku z filmów jego brzmienie cechowało się precyzyjnym atakiem w paśmie niskich tonów oraz selektywnie brzmiącymi wysokimi tonami.
Podsumowanie
Do zalet AVR-X1700H należy łatwość i intuicyjność obsługi, a także zdolność do pracy w zaawansowanych systemach, np. bezprzewodowych, pracujących w domenie HEOS. Niewielka ilość złączy wcale nie stoi na przeszkodzie w zaprzęgnięciu tego amplitunera do pracy w podstawowych instalacjach głośnikowych, w tym także tych obsługujących format dźwiękowy w Dolby Atmos.