To dopiero początek boomu na w pełni bezprzewodowe "dokanałówki" ładowane za pośrednictwem etui. Wśród ostatnich nowości tego typu znalazły się produkty takich marek, jak Sennheiser, Bang & Olufsen i JBL. Ostatnia z wymienionych firm przyzwyczaiła nas do tego, że nie ogląda się na konkurencję i śmiało idzie za ciosem. Stąd kolejny w pełni bezprzewodowy model, tym razem dla sportowców – Endurance PEAK.
Wygląd i funkcjonalność
Słuchawki Endurance PEAK wyglądają bardzo nowocześnie. Podczas gdy większość modeli tego typu jest okrągła bądź owalna, JBL-e są z zewnątrz płaskie i niemal prostokątne – jeden z krótszych boków prostokąta jest zaokrąglony i płynnie przechodzi w haczyk/zausznik, co sprawia wrażenie, jakby słuchawki były zawinięte za ucho.
Bardzo podobny, a właściwie identyczny kształt mają inne sportowe słuchawki JBL-a z serii Endurance – DIVE i JUMP przeznaczone dla osób trenujących pływanie, a także SPRINT dla, jak sama nazwa wskazuje, biegaczy. PEAK także przeznaczono dla osób aktywnych fizycznie. Dlatego są nie tylko lekkie, ale też wodoodporne (IPX7), a ponadto wykorzystują kilka ułatwiających użytkowanie technologii: TwistLock, FlexSoft i PowerHook. Pierwsze z wymienionych rozwiązań pojawiło się już np. w modelu Inspire 100 (a także Endurance RUN), a polega na specjalnym wyprofilowaniu wkładek zakładanych na korpus, które przylegają do małżowiny usznej, zapewniając bezpieczne dopasowanie i niewypadanie z uszu. Stąd charakterystyczne wyżłobienia, które razem z uchem tworzą dobrze złożoną całość.
FlexSoft oznacza, że wspomniane wkładki regulujące wykonano z miękkiego, elastycznego silikonu, który ma zapewnić komfort nawet podczas długotrwałego używania słuchawek.
Charakter Endurance PEAK można określić jednym wyrażeniem: nienarzucające się.
I wreszcie PowerHook – technologia pozwalająca bezpiecznie dopasować kształt zausznika słuchawek, który automatycznie włącza/wyłącza zasilanie podczas zakładania lub zdejmowania. Oprócz tego dostajemy sterowanie dotykowe w prawej, głównej słuchawce (odtwarzacz i rozmowy telefoniczne, w tym głośność), a także całkiem wydajny akumulator, wystarczający łącznie na 28 godzin (4godz. z samych słuchawek + 24godz. z etui), z funkcją szybkiego ładowania (10min w etui wystarczy na godzinę używania słuchawek). O stanie naładowania baterii informują diody wbudowane zarówno w słuchawki, jak i w poręczne etui z zaczepem dla zabezpieczającej smyczy.
W zestawie oprócz słuchawek i etui znajdziemy trzy pary (S, M i L) silikonowych końcówek, parę wkładek regulujących i kabel do ładowania. Do wyboru są trzy wersje kolorystyczne: czarno-szara, czerwono-szara oraz niebiesko-biała.
Jakość brzmienia
Charakter Endurance PEAK można określić jednym wyrażeniem: nienarzucające się. Co nie znaczy, że są to słuchawki nijakie czy nudne. Mają wszystko, by uprzyjemnić czy to trening, czy "bycie w drodze". Żadnego z aspektów tego brzmienia nie nazwałbym wybitnym, ale wszystkie razem, tj. barwa, dynamika, reprodukcja poszczególnych części pasma, prezentują więcej niż przyzwoity poziom i tworzą bardzo przyjemne ogólne wrażenie.
Proporcje pomiędzy basem, średnicą i wysokimi tonami są zachowane naprawdę dobrze. Bas ma niezłe wypełnienie i uderzenie, a do tego jest całkiem szybki (pod warunkiem dobrania odpowiednich "gumek"). Rytm jest zwarty, dzięki czemu muzyka rockowa ma niezły puls. Średnie częstotliwości nie są pozbawione różnorodności – bez większych trudności odróżnimy barwę gitary akustycznej od barytonowej, zaś barwa wokali jest bardzo łatwa w akceptacji. Góra jest dźwięczna, całkiem swobodna, choć niezbyt wyrafinowana. Zdolności analityczne PEAK-ów są niezłe, ale nie ma co liczyć na nieprzeciętnie przekazane informacje przestrzenne, wielowarstwowość sceny itp. – takie specjały są już domeną znacznie droższych modeli tego typu, np. Sennheiserów Momentum TW.
Podsumowanie
PEAK-om nie tylko nadano atrakcyjny wygląd, ale też wyciśnięto z nich w pełni akceptowalne, nienarzucające się brzmienie. W trakcie krótkiej demonstracji słuchawki te mogą nie zachwycić brzmieniem, ale przy dłuższym słuchaniu doceni się ich poprawność, która w przypadku słuchawek do treningu ma kolosalne znaczenie.